Сім цікавих фактів про Ватикан

Ватикан – безперечно, унікальна карликова держава, яка вміє дивувати. Незважаючи на більш, ніж скромні розміри, особливості життя в ній та деякі історичні факти вражають навіть бувалих мандрівників. Чи знаєте ви, що в Ватикані не існує звичної системи оподаткування, а у його створенні взяв участь диктатор Беніто Муссоліні?

Це надзвичайно багата країна

У Ватикані недостатньо землі для розвитку сільського господарства – тож цей рід діяльності тут практично відсутній. Що не є перешкодою для того, аби мати у власності землю. Ось тільки цей ресурс перебуває за межами Ватикану: не лише в Італії, а й у Німеччині та на території деяких інших країн. Левову частку доходів Ватикану приносить відмінно розвинена туристична галузь. Не варто забувати про відрахування, що приносять інвестиції у різноманітні виробництва – в енергетику, легку та хімічну промисловість.

Тут не сплачують податків

У державі-анклаві існує незвичайна ситуація щодо податків. Головна особливість – практично повна відсутність внутрішніх податків, тож вони не в змозі принести значних відрахувань до бюджету. Проте, завдяки відсутності податків, ціни в крамницях в декілька разів нижче, ніж у країнах Європи. Проте уряд Ватикану все ж отримує досить суттєвий приток фінансів від оподаткування. Ось тільки, не внутрішнього, а зовнішнього – адже Ватикану мають сплачувати всі єпархії католицького обряду по всьому світі.

Трохи історії

Історія Ватикану надзвичайно цікава. У 1870 Італійське королівство анексувало Ватикан. Отже, виникло «Римське питання», що втілювалось у тривалому конфлікті між католицькою церквою та італійським урядом. Його остаточне вирішення відбулося в лютому 1929 року, коли Ватикан офіційно отримав незалежність. А найдивніше в цій історії – той факт, що процес надання країні суверенітету стався за участі Беніто Муссоліні. Саме його уряд почав перемови щодо «Римського питання», які завершилися підписання Латеранського договору.

Хто може отримати громадянство?

Законодавчі акти щодо громадянства Ватикану також вельми оригінальні. Стати повноправним громадянином може лише той мешканець, що перебуває тут на державній посаді. А це, в першу чергу, особи, що є служителями Святого престолу, або – входять до числа членів швейцарської гвардії.
Відповідно, і на довічний статус громадянства можна не розраховувати. На такий випадок передбачений пункт Латеранського договору, згідно з яким така людина автоматично отримує підданство Італії.

Жіноче питання

Враховуючи всі нюанси з громадянством у Ватикані, стає очевидним, що особи жіночої статі серед його громадян – скоріше, виключення. Аби жінка мала можливість на законних підставах жити у Ватикані, вона має укласти шлюб з одним з представників гвардії – або бути народженою в такому шлюбі. Проте Папа завжди активно допомагає жінкам збудувати кар’єру на державній службі.

Скарби Ватикану

Папський престол упродовж сторіч накопичував величезну кількість різноманітних скарбів. Тут ретельно зберігають овіяні легендами старовинні артефакти, безцінні книги та рукописи. Зокрема, у Ватиканській апостольській бібліотеці зберігають найбільш повну колекцію рукописів Середньовіччя та Ренесансу.

І про футбол

Так, тут є своя футбольна збірна. Її визнають офіційно, хоча вона не увійшла до ФІФА. Команда, як і належить, має свою символіку та кольори. Більш за те, тут створена навіть власна футбольна ліга, в якій грає декілька команд, що змагаються за «Кубок кліриків».