Стародавній Рим та вірування його містян – це про глибину, про сенс життя, про сакральне. На відміну від богів та богинь Древньої Греції, римські божества були, так би мовити, практичними, без міфологічного шлейфу. Вони відповідали за конкретні сфери життя: ідеологічну, воєнну та господарську. Так, римляни вірили у сили богині каналізації та бога туалету, розуміли, наскільки важливо їм поклонятися. У кожній сфері був свій наставник, якому віддавалася шана. Для цього римляни будували храми та наповнювали їх статуями богів та богинь, яким і вклонялися. У храм приносили дари, в їхніх приміщеннях проводилися свята. Справжнім місцем шани римських богів та богинь у сучасному Римі є Пантеон. Саме у цьому старовинному храмі, ви зможете побачити статуї різних римських богів. Яких саме? Давайте познайомимося.
Юпітер
Аналог грецького Зевса, верховне божество, що був повелителем грому та блискавки. Його атрибутами правління були: посох та орел. Він був батьком усіх богів та богинь Стародавнього Риму. До моменту впровадження християнства Юпітер вважався верховним богом римської держави.
Юнона
Була не тільки дружиною Юпітера, але й богинею шлюбу та народження. Покровителька усіх дівчат, Юнона була зразковим прикладом для дружин і матерів. Її дії спиралися на поради двох супутниць: Мінерви – богині мудрості і мистецтв та Церери – богині родючості та хліборобства.
Веста
Вважалася богинею вогнища всієї Римської держави. Також відповідала за домашнє вогнище, була покровителькою жертовного вогню. У Стародавньому Римі був храм Вести, у якому підтримувався вогонь, що був символом стійкості. Якщо вогонь гаснув – це був поганий знак, тому за ним слідкували вести жриці – дівчатка, які мали знатне походження.
Нептун
Мав виконувати ті ж функції, як і грецький Посейдон. Був богом морів та океанів. Окрім цього, Нептун був заступником коней. Йому поклонялися римляни, чиє ремесло було пов’язане з морем: рибалки, моряки та торговці.
Мінерва
Римляни віддавали особливу шану цій богині, вони ставилися до неї, як до Юпітера та Юнони. Мінерва була богинею мудрості та справедливої війни, що у часи постійних нападів на чужі території було досить важливою сферою. В грецькій міфології за подібні зони владарювання відповідала Афіна.
Плутон
Бог підземного царства, що був рідним братом Нептуна і Юпітера. Маючи владу над тінями померлих, Плутон викликав повагу у Стародавніх римлян. Часто можна зустріти зображення статуї Плутона, поруч з яким розмістився його вірний пес Цербер.
Марс
Марс – це древньоримський справедливий бог війни. Римляни вважали, що він мав вплив на хід війни не з позиції руйнування, а встановлення порядку, справедливості. Після підкорення нових територій, він дбав за врожаї та захист земель від войовничих сусідів.
Аполлон
Ототожнювався з життєдайною силою неба. Аполлон був богом Сонця і покровитель мистецтв. За його допомогою зверталися римляни різних професій, від моряків до хліборобів. Він усім допомагав та вказував шлях.
Венера
Стародавні римляни розумілися на красі. Венера – богиня краси та весни, відповідала за розквіт людських сил. Вона надихала людей на кохання, створювала міцні союзи, наділяла жіночою красою. Від її чар пав не один древньоримський бог.
Ознайомившись зі списком богів Стародавнього Риму, можна зробити висновок, що люди довіряли їм найдорожче – свої життя. Релігійна тематика тих часів – це дуже цікава та суперечлива тема, яка заслуговує на вашу увагу. Якщо ви маєте намір відвідати Вічне місто, то побувайте в Пантеоні та інших храмах, які допоможуть розширити ваші знання та уявлення про древньоримських богів та богинь. Ви не пожалуєте.