Чим Пантеон в Римі такий особливий?

Кожного року Рим відвідують мільйони туристів. Багато з них, проводять в столиці Італії не більше трьох днів, буквально пробігаючи повз головних культурних та історичних пам’яток. Пантеон, або «храм усіх богів» в центі міста якраз і є одним з таких, надзвичайно цікавих об’єктів, що, на жаль часто залишаються поза увагою. Адже храм цей дійсно особливий! До вашої уваги – декілька цікавих фактів про Пантеон в Римі.

Це не перший Пантеон на цьому місці!

Сучасному пантеону майже дві тисячі років. Він був збудований в 118 – 126 роках нашої ери за наказом імператора Адріана. На фронтоні будівлі можна побачити напис, що вказує, що Марк Агріпа, син Луція, втретє обраний консулом, звів цю споруду. Чому ж будували Пантеон при Адріані, а почесті віддали Агрипі? Де справедливість?

Річ в тім, що споруда, яку можна побачити в центрі Риму – уже третя. А найперший Пантеон -це дійсно була будівля, яку спорудили при Маркусі Агріппі. Проте пізніше храм згорів. На цьому ж місці, за часів правлення імператора Доміціана, збудували новий Пантеон. Але через деякий час в нього влучила блискавка – нову будівлю спікала доля попередньої. Отже, до будування сучасного храму підійшли з усім сумлінням, врахували попередні помилки, аби новій споруді не зашкодило жодне вогнище.

Окулюс – дійсно без скла

Круглий отвір діаметром 8.2 м в стелі, яке називають окулюсом, є єдиним джерелом світла в Пантеоні. Воно нічим не закрите. Цікаво, що 21 квітня, в день заснування Риму, в полудень, промені сонця попадають точно на вхідну браму, через яку до храму заходив імператор. Коли правитель з’являвся у головному храмі міста, освітлений з усіх боків яскравим сонячним сяйвом, це особливо підкреслювало його статус обранця богів.

Звісно, через окулюс до храму потрапляють не лише сонячні промені, але й дощ. Аби вирішити цю проблему, в підлозі храму створено 22 невеликих отвори, що реалізують дренажну функцію, отже, вода в приміщенні ніколи не застоюється.

Пантеон мав найбільший купол у світі

Архітектура Пантеону має цікаву особливість: це єдина споруда, стіни якої переходять у стелю без жодної межі. Саме цьому він протягом 1300 років вважався найбільшим куполом у всьому світі. Однак, у 1436 році Пантеон втратив цей статус: саме тоді звершили будівництво собору у Флоренції, і пальма першості перейшла до нього.

Свого часу, коли збирали конструкцію купола, архітектор наказав використовувати різні матеріали для основи. Отже, чим вище здіймався рівень стіни, тим легшим був матеріал, з якої її будували. Цеглу з бетоном поступово замінила пемза і туф, а наявність окулюса (отвору) додаткового зменшує вагу конструкції. Та все одно, для того, щоб стіни втримували вагу купола, їх довелось зробити надзвичайно масивними – до 6 метрів товщиною.

Ідеальні пропорції

Висота купола всередині приміщення Пантеону точно дорівнює його ширині (43,2 м). Завдяки цьому будівля має ідеальні пропорції, візуально сприймається, як абсолютно цілісне та гармонійне. Навіть окулюс, що має діаметр 8,2 м ідеально вписаний у простір храму.

Чому у Пантеону немає дзвіниці?

На початку XVII століття папа Урбан VIII віддав наказ про будівництво двох дзвіниць обох боків фасаду. Проте римляни не схвалили такого рішення. Нарешті, коли, уже в XIX столітті їх вирішили прибрати, це не викликало жодної негативної реакції.

Чому у храму така назва?

Слово «пантеон» має грецьке походження. Воно складається с двох коренів: «pan» (всі) і «theos» (боги). Вважається, що в храмі можна було вклонятися та приносити жертву всім римським богам.